Oslavili jsme jubileum!

    50. ročník Festivalu trampských písní

    Oslavili jsme jubileum! Padesáté výročí našeho festivalu bylo odměnou pro nás i naše návštěvníky. Stejně jako u čtyřicátého ročníku jsme změnili koncept festivalu – ze soutěžního na přehlídku vítězů z posledních let. Nejenže nám přálo počasí, ale byla i skvělá atmosféra a vše vyšlo úžasně. Mezi diváky jsme viděli staré známé tváře i mladé nováčky, kteří si přijeli poslechnout krásné písničky s vůní jehličí z celé České republiky. Na festival zavítalo i mnoho návštěvníků ze Slovenska, pro něž vzdálenost ani hranice nejsou překážkou. Dále se za námi přijeli podívat například i kamarádi z Minnesoty a z Islandu. Jsme potěšeni, že je pro Vás tato akce tak důležitá.

    Festival začal v pátek tradičním zapálením ohně a vytažením vlajky, čemuž přihlíželo kolem tisícovky diváků. Trampskou hymnu zahrála kapela CHRPA z Chrudimi. Páteční program u ohně moderovali René Racek Matlášek a Jakub Jiroušek z Country Rádia, který vystoupil i jako host. Také jsme měli radost z vystoupení kamarádů z publika. Oheň tentokrát zapalovali zakladatelé festivalu Jiří Fred Jedlička a Luboš Branda a se svými dcerami Boženou Kellerovou a Martinou Biňovcovou, které pořádání převzaly před lety společně s dalšími v týmu a snaží se navazovat na jejich práci a tradici dál rozvíjet. I nejen díky tomuto se dá říci, že náš festival je rodinný. Tento jubilejní ročník navíc přivedl na jedno místo milovníky trampských písní a kamarády, kteří se mnohdy neviděli dlouhé roky. Pro řadu návštěvníků byla tato setkání příjemným překvapením a vytvořila jedinečnou atmosféru plnou vzpomínek, přátelství a společně sdílené radosti z hudby. Sobotní přehlídku toho nejlepšího za poslední roky zahájila skupina CO DŮM DAL a pokračovali jsme takto: KAMARÁDI STARÉ ŘEKY, OTISK, J. T. H. & KOTLÍK SISTERS, T. H. S. BRZDAŘI, MŇAU MŇAU BAND, CHOROŠI, AJETO, B. P. T., GRAJCIAR, CHRPA. Bylo nám ctí mít všechny vítěze na jednom podiu. Rádi jsme si poslechli i hudební hosty, jimiž byly PABĚRKY S MARKO ČERMÁKEM a T. E. BAND. Sobotním programem nás provázel Martin Drn Nýdr. Mezi vystoupením hudebních skupin zpovídala naše nová konferenciérka, kterou byla poprvé za dob konání festivalu i žena, Lenka Kellerová, osobnosti spjaté s historií festivalu. Ptala se jich, jak si k festivalu našli cestu, jaký k němu mají vztah nyní a co mu přejí do budoucna. V průběhu dne jsme také zavzpomínali na našeho dlouholetého kamaráda a festivalového zvukaře Áška. Letošním zvukařem byl Marek Kodeda a my mu moc děkujeme, protože kapely byly s jeho zvučením velmi spokojené.

    Sobotního programu se zúčastnilo 375 platících diváků, vystoupilo 16 hudebních skupin. Účast byla po dlouhé době rekordní. Svědčilo o tom i množství zaparkovaných aut, plně obsazená kapacita ubytování, spousta mladých lidí, dětí, vyprodané občerstvení, vypotřebovaná pitná voda v cisterně. Za pomoc s obnovením dodávky pitné vody moc děkujeme místnímu spolku dobrovolných hasičů v Horním Jelení.

    Jako každoročně byl vyhlašován nejmladší účastník: Sebastian (6 měsíců) z G#ZDI Ostrava, nejstarší účastník: Andulka (85 let), z Kamarádů Staré Řeky Beroun a nejvzdálenější účastník: Helenka z Minnesoty.

    V sobotu večer byl další novinkou trampský bál, kde nám zahrály další vítězné skupiny CAMNA, MAROD a G#ZDI. V areálu Nory se promítaly fotky z předchozích ročníků festivalu. Při spouštění vlajky v nedělní dopoledne zazněly písně v podání skupiny AJETO. Rozloučili jsme se a poklidili areál, abychom se sem mohli za rok zase vrátit. A aby památka na 50. ročník nezůstala jen v našich myslích, nechali jsme k této příležitosti vyrobit výroční turistickou známku, kterou si zakoupili a odvezli nejen sběratelé, ale všichni, co mají festival rádi.

    Odezvy na letošní ročník festivalu byly pozitivní, jak od diváků, tak i hudebních skupin. Jsme potěšeni, že úsilí pořadatelů stálo za to a všichni účinkující i návštěvníci si 50. ročník naplno užili. Právě rodinná atmosféra, kamarádství a láska k trampské písni jsou hodnoty, které dělají náš festival výjimečným a nám to dodává chuť do organizace dalších ročníků.

    Padesátka před námi!

    V malebném přírodním prostředí na okraji města Horní Jelení se letos uskuteční jubilejní 50. ročník Festivalu trampských písní – výjimečná událost, která spojuje generace muzikantů, posluchačů i pořadatelů. Festival, jehož první ročník se uskutečnil v roce 1972, se postupně stal vyhledávanou akcí pro všechny, kteří mají rádi trampské písně. Za dobu své existence přivítal stovky účinkujících a tisíce návštěvníků z celé České republiky, Slovenska i dalších zemí. Kromě stálého termínu poslední víkend v květnu festival doprovází mnoho tradic. Ani letos je nevynecháme a doplníme některými novinkami. 
    Zvadlo 50. FTP Horní Jelení 2026 640

    Za 50 let konání festivalu se na podiu vystřídalo 330 hudebních skupin. Letošní kulatý ročník uspořádáme jako nesoutěžní a bude přehlídkou úspěšných kapel spojených s historií festivalu. Některé provází festival téměř od začátku (např. Brzdaři – letos se zúčastní po třicáté čtvrté.) Jiné s námi oslavují trampskou píseň teprve posledních pár let a jsou dokladem toho, že i mladé kapely podporují tento žánr.

    Festival zahájíme v pátek 29. 5. 2026 ve 21 hodin zapálením slavnostního festivalového ohně. Čest zahrát trampskou hymnu přijala skupina Chrpa, která provází festival od roku 1979 a vloni se stala vítězem. Následovat bude vystoupení hosta večera – Jakuba Jirouška, moderátora pořadu Trampské tamtamy na Country Radiu, které je hlavním mediálním partnerem festivalu. Poté zahraje dalších osm kapel.

    V sobotu 30. 5. 2026 od 10 do 18 hodin Vám trampské písničky v plné hudební různorodosti a kráse předvedou kapely, které za posledních deset let na festivalu zvítězily nejméně v jedné vyhlašované kategorii:

    Ajeto, B.P.T, Co dům dal, Grajciar, Choroši, Chrpa, Kamarádi staré řeky, J.T.H. & Kotlík sisters, Mňau Mňau Band, Otisk, Staří Prdi, T.H.S. Brzdaři.

    V úsecích určených ke zvučení budou předány zvláštní ceny a se svými příspěvky a zdravicí vystoupí čestní hosté.

    V čase 18:30 – 20 hodin se můžete těšit na hlavní hudební hosty - Béďu Šedifku a Duo Komáři, legendární Paběrky s Marko Čermákem a brněnský TE Band.  

    To tu ještě za historie festivalu nebylo! Ti, co nebudou chtít jen poslouchat, mohou se pustit i do tance – od dvaceti hodin se uskuteční trampský bál. Taneční rytmus budou udávat kapely Camna, Marod a G#zdi. 

    Plakát 50. FTP 2026 640 text

    Všichni výše uvedení jsou velmi úzce spojení s hudebním žánrem trampských písní - písní vyprávějících o přátelství, svobodě, přírodě i touze po dálkách. Můžeme tedy hrdě prohlásit – čeká Vás to nejlepší, co byste si mohli přát!

    Nebude jako vždy chybět bohatá tombola, program pro děti i prodejní stánky. Nejen sběratelům jistě udělá radost výroční turistická známka, kterou jsme nechali k festivalovému jubileu vyrobit a budete si ji moci na místě zakoupit.

    Soutěžní otázka: Ve kterém roce se uskutečnil 1. ročník Festivalu trampských písní v Horním Jelení? Odpověď na soutěžní otázku nám pošlete do 27. 5. 2026 na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Z došlých odpovědí vylosujeme jednoho výherce, který obdrží dvě vstupenky na letošní festival a balíček se suvenýry.

     

    Ať už jste pravidelnými návštěvníky, nebo se chystáte přijet poprvé, jubilejní 50. ročník je ideální příležitostí zažít jedinečnou atmosféru, kterou jinde nenajdete. Vezměte rodinu, přátele, dobrou náladu – a přijeďte do Horního Jelení oslavit s námi 50 let hudby, přátelství a trampské tradice.

     

    Výroční turistická známka

    TZ

     

    V letošním roce byla byla k 50. ročníku Festivalu trampských písní v Horním Jelení vydána výroční turistická známka. Bude k zakoupení na pokladně Festivalu trampských písní.

    PF 2026

    PF 2026

    V posledním měsíci tohoto roku přeji všem dny plné úsměvu, klidu a porozumění. Mějte pohodové nadcházející svátky a neztrácejme naději v nadcházející budoucí rok. Věřím, že přinese i mnoho dobrého!

    Ahoj Ášku..

    Povstaňte, kamarádi, přestaňte jásat a hrát..Ášek

     

    Po 23 letech zvučení Festivalu trampských písní odešel do hudebního nebe pro nás nejen mistr zvuku, ale i významná tvář festivalu, výborný kamarád, na kterého se dalo spolehnout a který si vždycky poradil. Za ty roky jsem nepotkal tak zvukově citlivého, rychlého a vstřícného zvukaře..

    Ášek dlouho bojoval a i v nemoci dělal pro kamarády dál to, co ho bavilo, až do poslední chvíle.

    Nyní už zvučí všechny ty legendy, co odešly před ním.Ášek parte

     

    Naposledy se s Áškem rozloučíme v sobotu 22. listopadu 2025 v 11hod v kostele sv. Václava v Letohradě.

     

    Je to nejen pro nás velká ztráta, nezapomeneme!

     

    Plavčík, KFTP

    Dnešní datum:

    Turistická známka

    TZ