40. ročník Festivalu trampských písní v Horním Jelení

 

Ve dnech 29. - 31.5.2015 se uskutečnil další ročník Festivalu trampských písní, tentokrát čtyřicátý. Vzhledem ke kulatinám jsme chtěli tento ročník pojmout netradičně a trochu slavnostně, pro návštěvníky festivalu jsme přichystali řadu novinek a zpestření festivalového programu (např. prvně vydané festivalové noviny s informacemi a statistikami z historie festivalu, promítání filmu Jelení z roku 1989 zachycujícího atmosféru festivalu, nové festivalové nástěnky).

Nové bylo místo konání pátečního programu – slavnostní oheň byl zapálen ve 21 hodin na louce u rekreačního zařízení Radost, poblíž mysliveckého areálu Nora. Hranici ve tvaru šestiboké hvězdy zapalovali zástupci mladé generace - skautky z Horního Jelení a členové Thompsonových vlků z Kostelce nad Orlicí.

U plápolajícího ohně se večer představilo pět trampských kapel – Kamarádi Staré řeky z Berouna, TS Červen 29 Třebíč, Co dům dal Choceň, Marodi Ostrava a B.P.T. Zlín. Interpretovanými písněmi naladily návštěvníky na plánovaný sobotní program v sokolovně, který měl mít hvězdné obsazení – pozvanými kapelami byli vítězové uplynulých ročníků festivalu, ať už to byli vítězové zvolení diváky nebo porotou. Návštěvníci festivalu se tak mohli těšit například na známé Chudinky, Cestáře nebo Zlatý Orel z Prahy, kteří vyhráli v první dvacítce pořádaných ročníků festivalu. Mezi vystupujícími dále byla chrudimská Chrpa, Žůžo band Hradec Králové, Co dům dal Choceň, B.P.T. Zlín, TS Červen 29 Třebíč, kapela držící mnohá ocenění festivalu - Kamarádi Staré řeky Beroun.

Od generačně mladších kapel jsme si vyslechli Marody z Ostravy, Lístek z Prahy, Přístav a Katy z Brna a Tempo di vlak z Ostravy. Sedící v sále sokolovny jsme také chtěli zaujmout vystoupením hostů významně spjatých s trampskou písní, mezi kterými nebyl nikdo jiný než Tony Linhart, Béďa Šedivka a Kamarádi táborových ohňů. Diváci tedy měli o uspokojení svých sluchových buněk postaráno do 23 hodin, kdy byla vyhlášena divácká cena. Kapelou, která obdržela nejvíce hlasů od diváků 40. ročníku festivalu, se stala klasická trampská kapela složená z humorné party osadníků Kamarádů Staré řeky Beroun.

To, že na festival do Horního Jelení jezdí všechny generace i návštěvníci z různých koutů nejen naší republiky, ale celého světa, vždy dokazují ceny udělené nejmladšímu účastníkovi (v letošním roce téměř půlroční Zuzanka od kamaráda Čika), nejstaršímu účastníkovi (host Béďa Šedivka – 80 let) i nejvzdálenější účastnici – kamarádka Dáša z Chicaga. Těší nás také, že oslav 40 ročníku festivalu se zúčastnil mnohem větší počet diváků než v předchozích letech. Ti mohli přihlížet večernímu křtu unikátního festivalového CD, na kterém jsou obsaženy písně interpretované různými kapelami na různých ročnících přímo v sokolovně Horního Jelení. CD bylo pokřtěno významnými osobnostmi mezi nimiž byli zástupci trampských kapel, Béďa Šedivka, kamarádka Lilka ze Švýcarska, zakladatel festivalu Fred se současným hlavním organizátorem Plavčíkem a kamarád „ZOLI“, který předával v průběhu festivalu trampské oskary vybraným osobnostem trampského života.

Zájemci o trampskou historii měli možnost v průběhu pátka a soboty navštívit v areálu RZ Radost rozsáhlou expozici Mobilního trampského muzea českých slovenských trampů, která je svým objemem a unikátností exponátů jedinečná a velmi zajímavá.

Co popřát Festivalu trampských písní v Horním Jelení do dalších let?

Aby neztratil ze své jedinečnosti a unikátnosti v zacílení na trampskou píseň. Aby se kromě stálic starších trampských kapel stále objevovaly i nové a mladší, které tento žánr oslovuje a mají divákům, kteří o trampskou píseň stojí, co předat. Aby se pořadatelům dařilo udržet si sílu, neutuchající nadšení i týmovou jednotu při organizování akce. Aby přetrvávala podpora obce, Pardubického kraje i sponzorů. A hlavně – ať neupadá, ale přibývá počet těch, kteří si neumí představit, že by poslední květnový víkend trávili jinde než u ohně a v sokolovně na Horním Jelení.

Za Kamarády Festivalu Trampských Písní

Lenka Kellerová