Historie festivalu

Z části převzato z publikace Hanky Hosnedlové "Festival trampských písní (Písničky s vůní jehličí)"
Novější doplňky Jiří "Fred" Jedlička.

image24Na festivalu došlo k podstatnému zklidnění atmosféry a na festival se již přihlašovaly jen skupiny, které o festival měly vážný zájem. Z přihlášených 24 skupin jich přijelo zápolit 19.
V porotě zasedli kamarádi Svatopluk Holan z Mladé Boleslavi, Rosťa Černý z Českých Budějovic, Josef Bláha z Prahy, Jaroslav Derner z Hradce Králové. a Petr Pajer z Ostřetína.
Konferenciéry byli Jirka Trojan z Hrochova Týnce a Ota Kolář ze Sezemic.
O zvuk se i tento rok postaral Lukáš Faltus z Kunčice. Opětovně byl k dispozici Archív trampských písní a další fotosoutěže Standy Přibyla.
Vyhráli Kamarádi staré řeky (Beroun), 2. Ozvěna (Brno), 3. Chrpa (Chrudim), .4. Pupkáči (Lipník nad Bečvou), 5. Pekaringo (Bratislava), 6 Dthe schutr (Hranice), 7. Špunt (Přerov), 8. Domüno České Třebová).
O cenu diváka se rozdělily při rovnosti hlasů skupiny Pekaringo a Kamarádi staré řeky.
Nejlepší zpěvačkou byla zvolena Jarka ze Špuntu, nejlepším hudebníkem sólo kytara z Pekaringa, nejlépe zahraná píseň do roku 1950 taktéž skupina Pekaringo.
V roli hostů vystoupilo Duo Blaníce z Českých Budějovic a Vierka Boháčova z Bratislavy. O festival začíná opět narůstat zájem ze strany diváků - přijelo jich 283.

image10Festival se tento rok konal za nádherného slunného počasí. Na tento výroční ročník se přihlásilo 23 skupin, ale nakonec jich přijelo soupeřit 20.
V pátek byl netradičně zapálen oheň jezdci Pony expresu ze hřbetů koní. Slavnostního ohně se účastnilo cca 800 diváků.
Konferování se ujal Ota "Tino" Kolář a částečně mu pomohl Jirka "Kong" Trojan. Tino konferoval již po desáté a Kong po dvacáté v řadě.
V porotě zasedli Sváťa Holan z Mladé Boleslavi, který byl zároveň předsedou poroty. Dále Josef "Rešetlák" Bláha z Prahy, Petr Pajer z T.O. Kamarád Choceň, Rosťa Černý z T.O. Blanice České Budějovice a František Hrdina z Ostravy.
Za zvukovým pultem se opět osvědčil Lukáš Faltys. Jako hosté vystoupilo Duo Blaníce z Českých Budějovic, Paběrky s Markem Čermákem a skladatelka populární písně "Sedm žlutých kamínku" Helena Lili Mandysová. Soutěži přihlíželo cca 350 diváku.
Porota vyřkla takto ortel nad skupinami: 1. Šíny (Ostrava), 2. Tempo di vlak (Ostrava), 3. Sešlost (Praha), 4. Špunt (Přerov), 5. Kamarádi Staré řeky (Beroun), 6. Chrpa (Chrudim), 7. Piráti (Olomouc), 8. T.H.S. Brzdaři (Olomouc), 9. Country Colaps (Pardubice).
Cenu diváků si do Ostravy odvezla skupina Tempo di vlak. Nejlepší zpěvačkou byla vyhlášena Jaruška Ludvová ze skupiny Špunt Přerov, nejlepším muzikantem byl sólový kytarista ze skupiny Piráti z Olomouce.
Za nejlépe zahranou píseň do roku 1950 byla oceněna skupina Tempo di vlak za píseň Bílé keňu.
Na festivalu byl už tradičně přístupný Archív trampských ohňových písní, který obsluhoval kamarád Krokodýl, dále proběhl třetí ročník výstavy fotografií světoběžníka a trampa Standy "Cmundy" Přibyla z Brna.

image1Festival se konal 26. - 28.5.2006. Počasí příliš nepřálo - celý víkend pršelo. Projevilo se to na návštěvnosti i na účinkujících - přijeli skutečně jen ti "skalní", kterým déšť, nebo nepřízeň počasí nevadily. Z přihlášených 23 skupin jich nakonec přijelo zápolit rovných 20. Ročník se tak stal v podstatě soubojem skupin, které již v minulosti jednou nebo vícekrát festival vyhrály.
Celý festivalový marathon uváděli opět osvědčení tradiční konferenciéři: Jirka "Kong" Trojan a Ota "Tino" Kolář. Za mixážní pult usedl, jako už po několikáté, zkušený Lukáš Faltus.
Porota ve složení: Alexandr Prokeš z Tanvaldu (byl předsedou poroty), Stanislav Šnyrc z Ivanky pri Dunaji, Ladiskav Nykl z Chodova, Igor Kučera z Padochova a Petr Pajer z Ostřetína, nakonec do finálových bojů poslali osm skupin. Diváci byli ale jiného názoru a prosadili i svoje dva favority, takže se ve finále utkalo celkem deset skupin.
V sobotním "okénku hostů" vystoupili Tulák Charlie z Prahy, skupina Vorvaň (Předměřice), a závěrem i předseda poroty Alexandr Prokeš.
Úroveň finálových vystoupení byla skvělá, už s ohledem na to, že se zde sešla špička trampských kapel současnosti. Porota to neměla jednoduché, ale nakonec vynesla tento ortel:
1. Kamarádi Staré řeky (Beroun), 2. Santa Fé (Havířov), 3. Trepka (Nejdek), 4. Brzdaři (Olomouc), 5. Chrpa (Chrudim), 6. Sešlost (Praha), 7. Věrná trojka (Jičín), 8. Býbr (Olomouc), 9. Špunt (Přerov), 10. Bab trio + Dafné (Česká Třebová).
Cena diváků: Kamarádi Staré řeky (Beroun), nejlepší zpěvačka: Jarka Ludvová ze skupiny Špunt Přerov, nejlepší hudebník: Ladislav Táborský, mandolinista skupiny Brzdaři Olomouc, nejlépe zahraná povinná píseň: Kamarádi Staré řeky (Beroun) za píseň Zelený kruh, nejlépe zahraná píseň z vlastní tvorby: Býbr (Olomouc) za píseň Hasič.

image23Pohodu a příjemný poklidný průběh tohoto festivalového ročníku vůbec nijak nenarušil ani mírný pokles počtu přihlášených soutěžních skupin, kterých bylo původně 16, ale na pódiu se jich nakonec vystřídalo pouze 13. Pro někoho možná smolné číslo, pro jiného číslo přinášející palmu vítězství. Ani návštěvníků pátečního ohně na koupališti navzdory jedinečnému tropickému počasí nebylo tolik, kolik pořadatelé očekávali. Jejich počet se přehoupl lehce přes dvě stovky. Tato skutečnost však měla zase jiný, pozitivní dopad, a to komorní ladění večerního setkání trampských muzikantů a přívrženců tohoto žánru, tentokrát poprvé s ozvučením malého maskovaného pódia. A dalším světlým bodem připsaným na vrub festivalu bylo i slušné zastoupení mladé, ba dokonce té nejmladší generace.
Ačkoliv statistika vykazuje na sobotních soutěžních pořadech 220 platících návštěvníků, ve skutečnosti bylo toto číslo mnohem vyšší díky účinkujícím, kteří se po svém vystoupení změnili ve vnímavé posluchače, a také jejich početnému doprovodu. Průvodního slova se opět ujal již osvědčený a nepochybuji o tom, že v závěru koncertního dne i pořádně umluvený, Ota Tíno Kolář, kterému v závěrečné části sekundoval svým basem Roman Dostál.
V pětičlenné, v tomto roce dokonce mezinárodní porotě, kterou tvořili Alexandr Prokeš z Tanvaldu, Stanislav Špricek Šnyrc z Bratislavy, Igor Drobek Kučera z Padochova a Ladislav Frank Nykl z Chodova, nahradila původně nominovaného, ale onemocnělého Josefa Řešetláka Bláhu Hanka Hosnedlová z Českých Budějovic, která měla podle plánu fungovat jako festivalová žurnalistka.
Aź na malé výjimky byla úroveň vystupujících natolik vyrovnaná, že to porotě dělalo těžkou hlavu, ale nakonec se po součtu bodového ohodnocení rozhodla takto: 1. Chrpa Chrudim (která se na pódium v Horním Jelení vracela již popatnácté), 2. Pekaringo Bratislava, 3. Kamarádi Staré řeky Beroun, 4. Domüno Česká Třebová, 5. Brzdaři Olomouc (s dvaceti čárkami za účast na tomto festivalu), na 6. až 8. místě se o stejný počet bodů dělily skupiny Country Colaps Pardubice, Sešlost Praha a Pozůstalost Kuřim, 9. Býbr Olomouc (jehož muzikantskou živelnost oceňovalo publikum již podesáté).
Ani diváci se příliš neodklonili od mínění poroty, i když v první trojici poněkud zpřeházeli pořadí: 1.Kamarádi Staré řeky s věkovým průměrem 64 let, 2. Chrpa a 3. Pekaringo. Cenu za nejlepší podání staré trampské písničky získalo Domüno za nevšední vokálové zpracování Niagary. Vavříny nejlepšího hudebního výkonu si odnášel kytarista z kuřimské Pozůstalosti, jako nejlepší pěvecký výkon byl ohodnocen projev Jitky Peterkové ze skupiny Volnost Česká Třebová, oceněná byla také autorská písnička Dálka Martiny Heny Orthové, která navzdory své příslušnosti ke slovenskému Pekaringu píše své texty v češtině.
S prázdnem neodjeli ani kamarádi ze slovenského Hronseka (D´Ady Mezei se svou rodinnou suitou), kteří získali placku nejvzdálenějšího účastníka, a jednu ze skvělých cen z trampských dílen kamarádů obdržela tříměsíční Danielka Dejdarová z Pardubic jako nejmladší účastnice festivalu. V roli hostů vystoupili tentokrát pražští Chudinkové, aneb Hudební společnost pro zesurovění trampské písně, kteří si v minulosti odvezli z Horního Jelení řadu cen od poroty i diváků.
Součástí festivalového programu byla již tradičně fotovýstava Stanislava Cmundy Přibyla z Brna, který prostřednictvím 1200 barevných snímků prováděl návštěvníky po místech svých objevných tuzemských vandrů. Velké „umí“ si zaslouží i stále se rozrůstající Archív trampských písní, jehož elektronické využití letos přímo při festivalovém dění zajišťovali kamarádi Krokodýl a Hombre.